Wieczory tematyczne

Biesiady grillowe w Dymnej Chacie

biesiada-grillowa

Wieczory tematyczne

Częścią kultury materialnej regionu, w którym żyjemy jest nasza kuchnia. Jej wyjątkowość podobnie jak całych Bieszczadów polega na przenikaniu się przez wieki różnych kultur.
Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom proponujemy wspólną zabawę pod wiatą grillową osadzoną w tradycji i klimacie bieszczadzkiej biesiady.

Biesiada bieszczadzkich zakapiorów
Biesiada łemkowska
Biesiada żeglarska
Biesiada bieszczadzkich zakapiorów

Biesiada bieszczadzkich zakapiorów to sentymentalna podróż w lata 50-60 XX w., kiedy to w górach zaczęli pojawiać się różnego typu rozbitkowie, znajdując tu swój nowy dom. Z biegiem lat stali się częścią bieszczadzkiej legendy. Jako, że ich menu nie było zbyt skomplikowane a jednocześnie treściwe postanowiliśmy odkurzyć nieco lekceważony salceson, kaszankę, zwyczajną podawaną na 100 sposobów, kiszonego ogórka, skwarki i to coś bez czego żadne spotkanie towarzyskie w owych czasach nie mogło się odbyć. Wyjmując z ogniska pieczone ziemniaki posłuchamy wspólnie opowieści ludzi, którzy są żywą legendą.

Biesiada łemkowska

Biesiada łemkowska –tak naprawdę nie wiadomo skąd przybyli. Jednak ich obecność na stałe wpisała się w historię Karpat. Posiadając swój własny język, kulturę, pozostawili po sobie tradycję, która powoli powraca. Przy dźwiękach kapeli łemkowskiej i nigdy nie wygasającym, łemkowskim piecu będziemy się rozkoszować prostotą dań podając m.in.: baraninę, pierogi z mąki razowej nadziewane kapustą, żur z ziemniakami, kwaśnicę na soku z kwaszonej kapusty z mięsnymi pierożkami, placki ziemniaczane z bryndzą a wszystko to okraszone szczyptą współczesności.

Biesiada żeglarska

Biesiada nad „bieszczadzkim morzem” dla wszystkich miłośników żagli mamy również specjalną propozycję. Legendarnego pstrąga, podawanego na kilka sposobów, śledzia który mimo upływu lat cieszy się nie słabnącą popularnością, kiełbaski bosmana i wiele innych przysmaków niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. Jak przystało na zabawę prawdziwych marynarzy na stołach nie zabraknie różnej maści trunków, począwszy od źródlanej wody a skończywszy na specyfikach, które pozwalały wilkom morskim przetrzymać niejeden sztorm. Po sytym posiłku przywołamy morskie opowieści z grupą szantową.